Expert Advisor (EA)

Handel algorytmami

Niektórzy traderzy marzą o znalezieniu doskonałego robota, który wykona za nich całą ciężką robotę. Niestety nie wszystkim te marzenia się spełniają, ale zautomatyzowanie handlu do pewnego stopnia jest całkowicie możliwe. EA trading robot pomoże Ci w tym.

Czym jest algorithmic trading?

Handel na platformach finansowych nie jest zawsze wykonywany manualnie. Doświadczeni traderzy często korzystają z algorytmów utworzonych przy użyciu kodowania i specjalnego oprogramowania. Te mechanizmy pozwalają otwierać i zamykać transakcje zgodnie z wcześniej ustanowionymi regułami, na przykład zgodnie z punktami ruchu ceny dla rynku bazowego.

Dlaczego warto stosować algorithmic trading?

Gdy główne parametry zostały spełnione, program wykona zlecenie sprzedaży lub kupna w imieniu tradera, eliminując potrzebę monitorowania rynku, by zaimplementować strategię. Dzięki temu trader może zająć się inwestowaniem długoterminowym, może otwierać i śledzić pozycje, nawet gdy nie ma zbyt wiele czasu. Zatem handel staje się mniej stresujący i bardziej komfortowy - w przeciwieństwie do tradera, program może działać 24/7.

Expert Advisor (EA)

Czym jest EA?

Expert Advisor to specjalny program, który działa zgonie z wytycznymi tradera w terminalu handlowym, bez jego/jej ingerencji. Wszystkie zadania wykonywane są w terminalu automatycznie i dlatego program nazywa się Mechanical Trading System (MTS, z ang. mechaniczny system handlowania) lub Expert Advisor.

Jak działa Expert Advisor i jak przydatny może być?

Plan działania jest dość prosty: trader dodaje EA do terminalu handlowego połączonego z serwerem brokera i konfiguruje go. Następnie program EA zaczyna handlować automatycznie, zgodnie ze strategią ustaloną przez tradera.

Robot Expert Advisor sprawia, że traderzy mają większy komfort psychologiczny podczas handlu na rynkach finansowych. Nie muszą oni co chwilę podejmować decyzji i nie jest wymagane od nich przeprowadzanie dogłębnej analizy technicznej i fundamentalnej: wszystkie potrzebne obliczenia są już uwzględnione w programie.

Gdzie używać EA?

Wraz z rozwojem EA, handel akcjami algo zyskał popularność wśród użytkowników.

Roboty EA mogą być wydajne i przydatne pod wieloma względami podczas handlu. Po pierwsze, pomagają szybko testować pomysły handlowe. Testowanie strategii manualnie zajmie znacznie więcej czasu, aby uzyskać obiektywny rezultat, a wpisanie parametrów do robota pozwoli Ci zapisać raporty testów i sprawdzić co dana strategia algorytmiczna jest w stanie osiągnąć. Ta metoda będzie istotna podczas tzw. scalpingu, kiedy stosowane będą duże wolumeny transakcji na małej ramie czasowej. Robot EA uchroni też tradera przed ogromnymi stratami finansowymi.

Jak stworzyć Expert Advisor?

Roboty Expert Advisors dla MetaTrader 4, najpopularniejszej platformy, pisane są w MQL4, języku programowania, który został specjalnie opracowany do pracy ze zautomatyzowanymi systemami. Programiści zaznajomieni z tym językiem będą w stanie łatwo stworzyć doradcę, podczas gdy zwykli użytkownicy będą musieli poświęcić więcej czasu i wysiłku na stworzenie swojego.

RoboMarkets oferuje doskonałe rozwiązanie w takim przypadku - darmowy konstruktor robotów handlowych, który nie wymaga żadnych umiejętności programowania. Wszystko jest bardzo proste, jasne i wygodne, a robot handlowy może zostać stworzony przez każdego. Konstruktor jest dostępny w R StocksTrader, algorytmicznej platformie handlowej obsługującej wiele aktywów, zawierającej zaawansowane narzędzia do analizy technicznej i ponad 11 700 instrumentów handlowych.

Jak przetestować Expert Advisors?

Zanim robot EA zostanie użyty w prawdziwych warunkach rynkowych, traderzy mają możliwość wykonać backtest w terminalu. Tego typu test okaże się bardzo przydatny dla traderów, ponieważ pozwoli ustalić czy stworzony przez nich Advisor działa skutecznie, pozwoli rozwiązać zaistniałe błędy oraz oszacować zyski i straty. Na ogół w terminalu znajduje się specjalne okno do tego celu, gdzie użytkownicy mogą optymalizować wprowadzone parametry dla Advisors i w ten sposób zwiększych ich skuteczność.

Końcowe Uwagi Dla Początkujących

Na początku traderzy, którzy posiadają niewielkie doświadczenie z algorytmicznymi platformami handlowymi, mogą mieć pewne trudności działając z robotami handlowymi, jednak po kilku miesiącach zautomatyzowanego handlu zazwyczaj są w stanie tworzyć własne EA. Jeśli wahasz się czy powierzyć programowi komputerowemu swoje pieniądze, możesz skonfigurować robota, aby informował Cię powiadomieniem dźwiękowym, co znacząco ułatwi Twoją pracę i zredukuje czas potrzebny do wykonania analizy graficznej, oczekiwania na sygnały i otwierania oraz zamykania pozycji.

Na internecie jest ogromny wybór robotów Advisor, ale tylko kilka z nich jest w stanie generować zysk. Jeśli trader zdecyduje się używać wszystkich robotów pobranych z internetu jednocześnie, najprawdopodobniej straci swoje pieniądze. To dlatego traderzy powinni być bardzo ostrożni podczas tworzenia robotów handlowych. Nie należy również zapominać, że wyniki handlu algorytmicznego na konkretnym instrumencie, które są osiągane za pomocą EA, mogą być zupełnie inne niż te osiągane podczas handlu innym instrumentem. Dlatego doświadczeni traderzy wolą używać swoich robotów handlowych dla instrumentów, które wcześniej testowali z programem.