Porady inwestycyjne

Dzielenie się doświadczeniami i wiedzą jest bardzo ważne w każdej dziedzinie, ale uczenie się od profesjonalistów jest szczególnie istotne dla traderów, ponieważ może pomóc im uniknąć niepotrzebnych strat finansowych. Poniżej znajdziesz porady dotyczące handlowania akcjami dla doświadczonych inwestorów. Postępowanie zgodnie z tymi zaleceniami pomoże ci rozpocząć inwestowanie na giełdzie. Porady są uniwersalne dla wszystkich rynków finansowych.

 1. Stwórz plan. Wybierz jeden lub kilka interesujących Cię instrumentów handlowych i naucz się strategii, które już istnieją na rynku. Zdefiniuj styl handlu, który uważasz za odpowiedni i spróbuj wykorzystać doświadczenia i wskazówki skutecznych traderów w praktyce na koncie demo. Nie przechodź do rzeczywistych inwestycji, dopóki nie stworzysz własnej strategii, nie określisz celu i nie zdecydujesz, jaką kwotę pieniędzy jesteś gotów zainwestować w instrumenty finansowe, bez ryzyka poniesienia poważnych konsekwencji. Profesjonalni traderzy nie zaczynają handlować dopóki nie określą swojego końcowego celu.
 2. Zachowaj spokój. Podczas pracy na giełdzie bardzo ważne jest zachowanie spokoju. Trzymaj nerwy na wodzy i realizuj konsekwentnie swój plan handlowy. Jeśli Twoja strategia nie działa, popraw ją później, ale nie rób niczego pod wpływem impulsu.
 3. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy. Nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy czasem popełniają błędne decyzje i ponoszą straty. Zatem musisz pogodzić się z tym faktem. Zasadniczą regułą handlu jest to, że zysk musi być większy niż wyżej wspomniane straty.
 4. Podejmuj decyzje. Możesz stosować się do wskazówek handlowych od bardziej doświadczonych traderów, jeśli chcesz, ale ostatecznie to Ty jesteś jedyną osobą podejmującą decyzje, które wpłyną na Twoje wyniki handlowe. Nie ma w 100% gotowych i skutecznych rozwiązań.
 5. Nie bój się rynku. Inwestorzy z niewielkim doświadczeniem handlowym obawiają się niepewności. Ryzyko to jest jednak istotnym elementem działań każdego inwestora.
 6. Wybierz własną ramę czasową dla handlu. Niektórzy traderzy preferują handel intraday, podczas gdy innych bardziej interesują okresy długoterminowe. Wybór ram czasowych zależy od Twojej strategii handlowej i instrumentów, w które zdecydowałeś się zainwestować. Na początku handlowania, ramy czasowe, tak jak wszystko inne, mogą być wybierane według wskazówek bardziej doświadczonych traderów.
 7. Wybierz spółki, nie akcje. Jest to jedna z przydatnych wskazówek giełdowych. Stałe monitorowanie notowań może stworzyć wrażenie, że akcje istnieją same z siebie. Jednak pod każdym tickerem kryje się prawdziwa spółka, której działalność i dynamikę należy poznać przed zakupem jej akcji i śledzić jej aktualności w przyszłości.
 8. Stwórz wcześniej zasady. Sporządź listę powodów, które mogą skłonić Cię do zakupu lub sprzedaży aktywów. Sprawdź tę listę przed dokonaniem każdej transakcji, gdyż może ona pomóc Ci uniknąć pochopnych decyzji.
 9. Ustawiaj zlecenia Stop. Sposób w jaki poruszają się ceny, zwłaszcza na rynkach walutowych, jest trudny do przewidzenia, dlatego też powinieneś ustawiać zlecenia Stop, aby zmniejszyć swoje potencjalne straty.
 10. Stopniowo wzbogacaj portfel swoich aktywów. Na rynku akcji nie ma pośpiechu, bo zyski z inwestycji mogą przyjść miesiące, a nawet lata później. Poznaj spółki, które uważasz za interesujące i powoli dodawaj nowe obiecujące instrumenty do swojego portfela.
 11. Nie spiesz się. Traderzy z krótkim doświadczeniem handlowym często otwierają kilka zleceń jednocześnie, a następnie zdają sobie sprawę, że nie są w stanie pilnować ich wszystkich. Ustal optymalną liczbę transakcji, którą jesteś w stanie prawidłowo zarządzać i staraj się nie przekraczać tego limitu.
 12. Naucz się czegoś nowego. Kluczową "bronią" każdego tradera są informacje. Zdobądź nowe wskazówki giełdowe z różnych źródeł, naucz się więcej o rynkach finansowych i instrumentach handlowych, spróbuj inwestować w różne aktywa.
 13. Śledź wiadomości. Wiadomości to jedna z kluczowych wskazówek dotyczących handlu akcjami i mogą mieć znaczący wpływ na rynki finansowe. Gdy publikowane są ważne wiadomości i statystyki, wahania rynku mogą być większe lub mniejsze, a ceny instrumentów handlowych mogą się zmieniać szybciej niż zwykle. Dlatego jeśli planujesz handlować podczas ogłaszania ważnych wiadomości, weź pod uwagę niestabilność cen i niuanse realizacji różnych rodzajów zleceń podczas takich okresów.
 14. Monitoruj rynek. Monitoruj jak zmienia się cena wybranego przez Ciebie aktywa i śledź sytuację na rynku. Istnieje duża szansa, że jakieś nieoczekiwane wydarzenia mogą wpłynąć na prognozy dla instrumentu, którym jesteś zainteresowany, więc bądź gotów skorygować swoją strategię handlową.

Zanim zaczniesz handlować

 1. Stwórz prawdziwy plan. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby Twoje pierwsze inwestycje przyniosły ogromne zyski. Stwórz solidną i jasną strategię i stosuj ją, zwłaszcza w krytycznych momentach, gdy emocje biorą górę.
 2. Trzymaj się swojej strategii. Podążaj za swoim planem handlowym, szczególnie w przypadku, gdy odczuwasz silne emocje. Nie bój się jednak go zrewidować, jeśli Twoja koncepcja okaże się błędna. Każdy popełnia błędy.
 3. Nie daj się ponieść emocjom. Jest to jedna z ważnych wskazówek dotyczących handlu akcjami dla mniej doświadczonych traderów. Nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji i staraj się unikać emocji.
 4. Analizuj rynek. Śledź wiadomości, badaj zachowanie rynku i poznawaj nowe aktywa. Ponadto przydatne może być obserwowanie profesjonalnych analityków i traderów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i uzyskują wskazówki dzięki ich samouczkom na temat handlu akcjami.
 5. Skorzystaj z możliwości oferowanych przez RoboMarkets. Klienci RoboMarkets bezpłatny dostęp do analiz i materiałów edukacyjnych . Ponadto, pamiętaj, że możesz wybrać konto handlowe i platformę bardziej odpowiednią dla Twoich celów.

Pamiętaj, że przepisem na sukces na rynkach finansowych jest przemyślany plan działań, w którym nie ma miejsca na szalone decyzje.