Godziny sesji giełdowych

Choć operacje handlowe na rynkach finansowych są dzisiaj przeważnie wykonywane online, traderzy powinni znać harmonogramy najważniejszych sesji handlowych na świecie.

Cztery globalne sesje handlowe

Przez większość roku, od poniedziałku do piątku, rynki finansowe działają jak zwykle - kwotowania są aktualizowane podczas handlowania traderów. Jednak z powodu różnicy czasu w różnych częściach świata, dzień handlowy jest odpowiednio podzielony na 4 sesje: azjatycką, europejską, amerykańską i Pacyfik.

Ponieważ okresy handlowe nakładają się na siebie, dość łatwo jest wybrać "odpowiednie" godziny handlu dla siebie.

Harmonogram godzin handlu na giełdzie. Strefa czasowa to UTC+2 (czas wschodnioeuropejski, EET):

Odnosząc się do godzin handlu na giełdzie, powszechną praktyką jest używanie strefy czasowej UTC - Universal Time Coordinated. Czas serwera w terminalach RoboMarkets różni się od czasu UTC o 2 godziny (UTC+2). Kiedy wiosną kilka krajów przestawia się na czas letni (DST), różnica się powiększa (UTC+3).

RegionMiastoOtwarteZamknięteGiełda
AzjaTokio2:0010:00TSE
Hongkong3:0011:00HKEX
Singapur2:0010:00SGX
EuropaFrankfurt8:0016:00FWR
Londyn9:0017:00LSE
AmerykaNowy Jork15:0023:00NYSE
Chicago16:0000:00CHX
Pacyfik Wellington22:006:00ASX
Sidney22:006:00ASX

Azjatycka sesja handlowa

To jest pierwszy czas otwarcia giełdy. Podczas tej sesji handlowej handluje się papierami wartościowymi notowanymi na TSE (Tokio), SGX (Singapur), HKSE (Hongkong). Na przykład, akcje znanych japońskich producentów samochodów i elektroniki, takich jak Honda, Toyota, Canon, Casio, Sony, itp.

Europejska sesja handlowa

Z reguły ten przedział czasowy charakteryzuje się silną akcją cenową na początku i po obiedzie, kiedy europejscy traderzy wracają do swoich miejsc pracy. Sesja we Frankfurcie rozpoczyna się o godzinie 08:00 CET, natomiast transakcje w Londynie rozpoczynają się o godzinie 09:00 CET. Ze względu na różnicę między strefami czasowymi, wyraźnie widać, kiedy kończy się sesja azjatycka, a zaczyna europejska. Sesja europejska charakteryzuje się większą zmiennością.

Amerykańska sesja handlowa

Początek tej sesji ma miejsce, gdy europejscy traderzy kończą swój dzień pracy, a to podwaja efekt: na rynku są zarówno europejscy traderzy, którzy kończą pracować, jak i amerykańscy, którzy właśnie przyszli do swoich komputerów z nowym zapałem i nowymi pomysłami. Dlatego też sesja amerykańska określana jest jako najbardziej aktywna i agresywna na rynku akcji.

To najlepszy moment na inwestycje w akcje notowane na NASDAQ i NYSE, do których należą między innymi Apple, Twitter, Amazon i inne spółki.

Sesja handlowa dla Pacyfiku

Ta sesja rozpoczyna się w Wellington o 18:00 UTC. O godzinie 20:00 UTC do sesji dołącza Sydney. Sesja Pacyfiku jest jedyną, która nakłada się na wszystkie inne sesje. Charakteryzuje się umiarkowaną zmiennością pod warunkiem, że w tym czasie nie dzieją się żadne istotne wydarzenia polityczne i gospodarcze.

FAQ

Dlaczego trader powinien znać harmonogram handlu?

Aby efektywnie wykorzystać czas na rynku, trader musi znać harmonogram handlu. Godziny handlu na różnych giełdach są takie same, a z powodu różnicy czasu, handel może być prowadzony przez całą dobę. Jest to szczególnie ważne w przypadku nieustannego handlu automatycznego.

W dodatku kursy walut i inne wskaźniki w różnych okresach tej samej sesji handlowej mogą się znacząco różnić. Każda sesja wymaga również osobnej strategii, więc każdy trader musi działać zgodnie z harmonogramem handlu.

Kiedy rynki przestają działać?

Wszystkie rynki światowe są zamknięte w soboty i niedziele, a także w święta. Ponadto, harmonogramy handlu mogą być różne dla poszczególnych instrumentów. Najnowsze informacje na temat nadchodzących zmian w harmonogramach z powodu świąt lub innych powodów można znaleźć na tej stronie.